Bali odznacza się na miejscu innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową.

Bali zaznacza się na miejscu innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową. Mało na każdym ruchu natknąć można się na znaki wyznawanej religii: talerzyki ofiarne z ciekawymi kwiatami i pachnącymi kadzidełkami, małe kapliczki oraz strzeliste świątynie. 

Podobizny lokalnych bożków zdobią posągi, mostki lub swoje mury. Największą świątynią na Bali jest dana u stóp wulkanu Pura Besakih, a zobaczyć warto dodatkowo Pura Tanah Lot, wykonaną na wziętej w morze skale. Częścią balijskiej tradycji są również liczne święta – w ruchu roku obchodzi się ich blisko dwustu, w ciągu ruchów i wycieczek krajoznawczych trafić wtedy można na kolorowe procesje i bogate ceremonie.

Tropikalna przyroda

Bali jest wyspą górzystą. Jednego dnia można więc odpoczywać na piaszczystej plaży, surfować na falach albo nurkować wśród raf koralowych, a dodatkowego wyłonić się na przygodę na zakres samego spośród wulkanów. Najczęściej turyści wdrapują się na Gunung Agung i Gunung Batur, jakie nie są gęsto zalesione, dzięki czemu podczas podróży podziwiać można niesamowite widoki. Wyspa zachwyca też rozległymi plantacjami ryżu, kawy, goździków oraz trzciny cukrowej, kwitnącymi kwiatami, niewielkimi jeziorkami wkomponowanymi w górzysty krajobraz.

Kiedy wyjeżdżać na Bali?

Ponieważ Bali siedzi w okolicy klimatu równikowego, klasyczne są dla niej pory twarde i wilgotne. Pora sucha mieszka od kwietnia do listopada, a szczyt sezonu turystycznego przypada na sierpień oraz wrzesień – średnia temperatura waha się wtedy w prowincjach 32°C. W lipcu południową część wyspy nawiedzają silne wiatry. W przebiegu pory deszczowej (od listopada do marca) zazwyczaj jest upalnie, w przebiegu dnia sprowadzają się jednak przelotne, ale prawdziwe, opady deszczu. Wielu turystów wybiera Bali jako miejsce zimowego urlopu, stroniąc od własnych styczniowych mrozów.

Organizując wyjazd

Jednak przed wyjazdem na Bali nie musimy inspirować się obowiązkowym szczepieniom, o ubezpieczyć się przed durem brzusznym i wirusowym zapaleniem wątroby typu I również B. Należy wykupić jeszcze dodatkowy pakiet ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ ewentualna konsultacja medyczna na Bali może wyrazić się kosztowna. Do walizki spakować trzeba środki chroniące przed komarami, krem z doskonałym filtrem i mini-apteczkę: środki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, na biegunkę, zatrucie żywieniowe oraz malarię i zabieg dezynfekujący i trochę opatrunków.